Eviniz için tercih edebileceğiniz birçok kapı çeşidi bulunmaktadır. Bazı kapılar sallanır, kayar, katlanır veya döner olabilmektedir. Bu yazıda normal çelik kapılar ile pivot çelik kapılar arasındaki farkı anlatacağız.  Okumayı bitirdikten sonra , ev için en iyi kapının hangisi olduğu konusunda daha iyi bir fikriniz olacak .

Menteşeli Kapılar

Kapıların en eski kayıtları eski zamanlara kadar uzanıyor. Kayıtlara geçen bazı eski kapılar Mısır, Yunanistan, Roma ve Suriye’den. Bu kapılar, kapının açılmasına izin veren pivotlar üzerinde çalışıyordu. Döner kapılardan önce, kapılı yapılar muhtemelen geçiş yolunu kapatmak için taş levhalarla çalışırdı.

Kapılar, mahremiyet ve mülkiyet iddiasında bulunan bir mekana girişe izin veren ve girişi engelleyen mekanizmalar olarak hareket etti ve hareket etmeye devam ediyor. Kapılar ve kapılar ayrıca binalara havalandırma ve yalıtım sağladı. Aynı şey bugün için de söylenebilir.

Bizi bugüne geri getiren sallanan kapılar, evlerimizde ve başka yerlerde en çok kullanılan nesnelerden biri olmalarına rağmen standart, yaygın ve genellikle gözden kaçanlardır.

Menteşeli kapılara örnekler verelim…

Menteşeli Kapı İncelemesi

Menteşeli kapılar menteşe donanımı ile çalışan kapılardır.  Menteşe, iki katı nesneyi birbirine bağlayan ve aralarında bir miktar dönmeye izin veren bir mekanizmadır. Menteşeler, dirsek ekleminizin işlevine benzer şekilde sabit bir eksende çalışır.

Menteşeler nereye yerleştirilir?

Menteşeler bir kapı panelinin yan tarafına yerleştirilmiştir. Menteşe, bir merkez pivot noktasında buluşan iki yapraktan oluşur. Bir panel kapı çerçevesine, diğeri kapıya sabitlenir.

Kapımın kaç menteşeye ihtiyacı var?

Kapınızın ihtiyaç duyduğu menteşe sayısı, kapının boyutuna ve ağırlığına bağlıdır. Bu faktörler, kapınız için hangi menteşe ve donanım türünün en iyi olduğunu da belirleyecektir.

Menteşeli kapıları koymak için en iyi yerler neresidir?

Menteşeli kapılar tüm kapıların standardıdır ve her yerde kullanılabilir. Yapmanız gereken, kapının boyutu ve ağırlığı ile kapının iyi performans göstermesi için ihtiyaç duyacağı menteşe ve donanım türleridir. Kapılar için menteşe türlerine özel bilgiler arıyorsanız , donanımı anlamanıza yardımcı olacak bu yararlı kapı menteşesi satın alma kılavuzuna göz atın.

Menteşeli kapıları seçmenin bazı faydaları nelerdir?

Menteşeli kapılar genellikle insanların yeni veya yedek kapılar için alışveriş yaparken ilk düşündükleri seçenektir. Üreticiye ve kapının nereye monte edilmesini istediğinize bağlı olarak, çeşitli boyutlarda mevcutturlar ve çerçeveli veya çerçevesiz olabilirler. Menteşeli kapılar içe, dışa veya her ikisine birden açılabilir ve dahili veya harici kullanım için olabilir. Ayrıca, bir esinti sağlamak ve yaratıkları dışarıda tutmak için güvenlik veya böcek ekranları ile eşleştirilebilirler.

Menteşeli kapılarda sorun var mı?

Menteşeli kapılar, en iyi şekilde çalışmalarını sağlamak için bakım gerektirir. Menteşeli kapılarda yaygın olan bir sorun, yerçekiminin zamanla ve kullanımda kapıyı aşağı çekmesidir, bu da üst menteşenin gevşemesine neden olabilir. Bu olduğunda, kapı ekstra basınçtan yana doğru çöker ve kapının mandal pervazına takılmasına neden olur. Eğimli kapı, kapının alt köşesinin zemine sürtünmesine neden olabilir.

Pivot Kapı İncelemesi

Pivot nedir?

Pivot, bir mekanizmanın üzerinde döndüğü veya döndüğü merkezi bir noktadır. Döner kapı, standart bir kapıdan farklıdır, çünkü kapı yan taraftaki menteşeler tarafından kısıtlanmaz; bunun yerine tek bir nokta veya eksen üzerinde sallanır.

Pivotlar nereye yerleştirilir?

Pivotlar, çerçevenin kenarından aynı mesafede bulunan noktalarda kapının en üstünde ve altında bulunur.

Kapımın kaç pivota ihtiyacı var?

Bir pivot kapı, biri üstte diğeri altta olmak üzere yalnızca iki pivot üzerinde çalışabilir ve çalışacaktır. Bundan daha fazlası kapının işlevini engelleyecek ve daha azı kapıyı emniyetsiz bırakacak, bu nedenle de dayanmayacaktır.

Pivot kapılar için en iyi kullanımlar

Pivot kapılar, evlere benzersiz bir görünüm ve his verdikleri için son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Pivot kapılar kesinlikle bir açıklama parçası olarak kabul edilir ve ön giriş kapıları ve veranda kapıları olarak harika görünür.

Pivot kapıların faydaları

Pivot kapıların birçok avantajı vardır. İç ve dış mekanlarınızı harmanlayan kusursuz bir görünüme ek olarak, döner kapılar, geniş ve cömert açıklıklar yaratan geleneksel kapılardan daha büyük boyutlarda mevcuttur. Donanım aynı zamanda hareket hızını ve kapının kapanmasını etkileyecek şekilde ayarlanabilir ve sorunsuz çalışmayı garanti eder.

Pivot kapıların eksileri

Pivot kapılarla ilgili temel sorunlardan ikisi çarpıklık ve maliyettir. Döner kapılarda, bir kapıyı stabilize etme eğiliminde olan menteşeler tarafından kısıtlanmadıkları için bükülme meydana gelir. Kapının malzemesinin bükülmede rol oynadığını unutmayın, bu ahşap kapılarla ilgili bir konudur.

Kapılar için fiyatlandırma her zaman değişecektir, çünkü dikkate alınması gereken birçok faktör vardır, ancak tahminler, pivot kapıların standart ön giriş kapılarından %30 ila %50 daha pahalıya mal olduğunu göstermektedir.

Peki hangi kapıyı seçmelisiniz?

Pivot kapıların zamana dayandığını söyleyebilirsiniz, aslında evlerimizde klasik ve standart olan menteşeli kapı.

Bir karar vermeden önce bu kapının nereye kurulacağını düşünmelisiniz? İç kapı mı yoksa dış kapı mı? Dış kapı ise, ön kapı mı yoksa veranda kapısı mı olacak? İşlev veya stil mi arıyorsunuz?

Dürüst olmak gerekirse, her iki tarz kapı da tüm bu kutuları kontrol edebilir, ancak evinize bir açıklama parçası arıyorsanız, pivot kapı seçmek isteyeceğiniz kapıdır. Maliyet önemliyse, ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi de karşılayacak birçok özelleştirme seçeneği olduğundan, daha geleneksel bir menteşeli kapı seçin.

Alışverişinizi yaparken karşılaştırmaya ve sormaya devam edin, ya bir pivot kapıya aşık olursanız ve onu maliyet için almamayı seçerseniz, ancak menteşeli bir kapıyı aynı fiyata o kadar çok özelleştirmeye karar verirseniz?

KARAR VERMEKTE ZORLUK ÇEKİYORSANIZ HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN